ALTIN ADIMLAR HALK OYUNLARI YARIŞMASI – İZMİR YÖRESİ

1475
Folklor Kurumu Halk Oyunları Grup Başkanlığı Dansçıları tarafından sergilenen İzmir Yöresi Oyunları Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması, TRT tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk televizyon halk oyunları yarışması.
TRT 1 tarafından 12 Nisan 2008 tarihinden itibaren her cumartesi devam edecek olan halk oyunları yarışması.
Türkiye’nin kültürel ve folklorik değerlerini koruma ve yaşatma görevi olan TRT’nin uğraş alanlarından biri de Türk Halk Oyunlarını tanıtmak ve yaşatmaktır. Bu görev gereği TRT uzunca bir süreden beri halk oyunları yarışması düzenleme düşüncesindeydi. Bu uzun soluklu proje için pek çok çalışma yapıldı.
Her hafta 12 – 16 kişilik ekiplerden oluşan halk oyunları ekipleri, farklı bir yörenin oyunlarıyla jüri karşısına çıkacaklar. Örf ve adetlerin, efsanelerin, aşkların, göçlerin, kıyafetlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasını ve bugüne kadar gelmesini sağlayan bu rengarenk kültür yarışmayla bir kez daha gün ışığına çıkacak ve Türkiye’de yaşayan insanların serbestçe kültürlerini yaşayabildiği görülebilecektir.
Tüm ekipler her hafta Türkiye Halk Oyunları Fedarasyonu hocalarının eşliğinde hazırlanacaklardır. 13 hafta sürecek yarışma TRT’nin halk oyunlarına vermesi gereken ve bunca senedir unuttuğu önem için bir başlangıç olmalıdır.
Altın Adımlar Halk Oyunları yarışmasına 13 dernek veya kurum katılmaktadır. Her hafta bir topluluk sms oylarıyla elenecektir. Yarışmanın jüri üyeleri ise; Müjde Ar, Yavuz Bingöl, Aşkın Nur Yengi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Demirbağ’dır. Yarışmanın sunuculuğunu ise Korhan Abay ve Sinemis Candemir yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!