Kostüm Aksesuar ve Dekor Müdürlüğü

Kurumun bünyesindeki tüm icra grupları için gerekli olan kostüm dekor ve aksesuarların temini, korunması ve bakımından sorumlu Kostüm Dekor Aksesuar Müdürlüğümüzün elinde halen 20 yöremizin (8-10’ar takım) 4.700 parçadan oluşan kadın-erkek kostüm ve aksesuarları bulunmaktadır.

Köylerden şehirlere göçlerle halk danslarımız belirli formlarda ve sürelerde ve çeşitli oyunların 8-9 dakika içinde bir gösteri şeklinde stilize veya otantik olarak icrası edilegelmiştir.

Işık, ses ve kostüm ile desteklenerek çeşitli mecralarda sunulmaktadır. Halk danslarının sunumu ve icrasında en önemli faktörlerden biri kostümdür.
Ülkemizin en köklü ve eski Folklor Derneği olan Folklor Kurumu Derneği çatısı altında Türkiye halk dansları adına yöresel motiflerle ve otantik değerlere sadık kalarak kostüm ve aksesuar temini, kiralanması, sınıflandırılması, onarımı birimimiz olan KOSTÜM ve AKSESUAR müdürlüğü tarafından hizmet vermektedir.
Kostüm envanterimizde: Ağrı, Artvin, Anamur, Aydın, Bitlis, Bolu, Bursa Gaziantep, Hatay, İzmir, Kars Kafkas, Kırklareli, Mardin, Roman, Silivri, Silifke, Trabzon, Üsküp, Van. modern ve stilize seçenekleri ile yörelerimiz kostümleri aksesuarları ile bulunmaktadır ve her geçen gün zenginleşmektedir.

________________________________________
Kuruluşumuzdan Günümüze Kadar Görev  Yapan Kostüm-Dekor ve Aksesuar Müdürleri
Sıra No Adı, SOYADI
1 Ferda KAZANCIBAŞI
2 Serap DEMİR
3 Yasemin ERENTÜRK
4 Salih Zeki ÜNAL
5 İnci AKKUYRUK
6 Mehmet ERSAVAŞ
7 İsmail EKMEKÇİOLU
8 Kadriye KAYGUSUZ
9 Gülden SÜRMELİ
10 Nedim AYASER
11 Can ZALOĞLU
12 Cemile BATU
13 M. Nuray MUTAF
14 Alaeddin KAYA